Vrsta aktivnosti Društva jedrskih strokovnjakov Slovenije
V letu 2016 so bili člani Društva jedrskih strokovnjakov Slovenije izredno aktivni. Sodelovali so v pripravah jedrskih organizacij glede dejavnosti, povezanih s konferenco o podnebnih spremembah UNFCCC COP-21 (United Nations Framework Convention on Climate Changes, annual Conference of Parties). ki je bila v Parizu od 30. novembra do 11. decembra 2015. Dejavnosti so se začele že spomladi s podpisom deklaracije 4. maja 2015 v Nici, ki so jo podpisali predstavniki 39 društev, vključno z DJS. V deklaraciji je jedrska energija identificirana kot ena od najpomembnejših možnosti uporabe energije za čisto okolje.
Kot je zapisal prof. dr. Marko Čepin, predsednik DJS, so jeseni predstavniki jedrskih društev po svetu stopili v stik z nacionalnimi predstavniki konference o podnebnih spremembah, kjer so jim predstavili pomen jedrske energije. Poleg tega so pripravili več zapisov v javnosti, kjer so bila uporabljena sredstva sodobnega komuniciranja, kot so pisani prispevki, spletne objave, zapisi na Facebooku in tviti na Twitterju. Pri teh dejavnostih je sodelovalo že 140 nacionalnih in regionalnih društev ter organizacij, ki podpirajo uporabo jedrske tehnologije pri oskrbi z električno energijo. Rezultati teh dejavnosti prispevajo k ozaveščanju javnosti glede čistosti električne energije, pretvorjene v jedrskih elektrarnah.
Uspešna tiskovna konferenca
Tudi v Sloveniji so se v mednarodna prizadevanja aktivno vključili, med drugim so pred letno konferenco društva organizirali tiskovno konferenco, na kateri so Igor Jenčič, Stane Rožman, Romana Jordan in Marko Čepin spregovorili o stanju in perspektivah jedrske znanosti in stroke ter o vlogi jedrske energije v današnji in prihodnji energijski mešanici, kar so povzeli tudi mnogi mediji. Vsebinski poudarki novinarske konference so bili osredotočeni na prihodnost jedrske energije, ki je aktualna tema tudi v slovenskem prostoru, saj strateške usmeritve Energetskega koncepta Slovenije predvidevajo opustitev rabe fosilnih goriv in večjo rabo nizkoogljičnih virov energije, med njimi tudi dolgoročno rabo jedrske energije.
Prav tako so medijski javnosti predstavili globalno kampanjo Nuclear for Climate, ki so se ji jedrske strokovne organizacije pridružile v okviru priprav na decembrsko mednarodno podnebno srečanje COP21 v Parizu. V skupni deklaraciji so oblikovali javno sporočilo o pomenu jedrske energije kot tehnološko zrelega nizkoogljičnega vira za zanesljivo oskrbo z električno energijo, ki lahko skupaj z drugimi čistimi viri energije pomembno prispeva k uresničitvi globalnih ciljev omejitve podnebnih sprememb. (vh)
1142