Z inovativnimi programi spodbujati aktivno mobilnost
Omenjeno misel je pred dnevi na 6. konferenci o trajnostni mobilnosti izpostavil minister za infrastrukturo dr. Peter Gašperšič, podčrtal pa je tudi pomen inovativnih programov na tem področju.
Letošnjo konferenco o trajnostni mobilnosti s pomenljivim naslovom »Aktivnost osrečuje« je organizirala Služba za trajnostno mobilnost in prometno politiko na Ministrstvu za infrastrukturo, so pojasnili na MzI. Po besedah nacionalne koordinatorke projekta Polone Demšar Mitrovič gre hkrati tudi za prvi dogodek v pripravah na Evropski teden mobilnosti, ki bo letos potekal v znamenju multimodalnosti. Pri pripravi tega dogodka v Sloveniji bo posebna pozornost namenjena tudi iskanju boljših pogojev za aktivno mobilnost starostnikov.
Kot je dejal minister dr. Peter Gašperšič, so bili na MzI že oddani številni projekti gradnje in rekonstrukcije površin za pešce, kolesarje ter uporabnike javnega prevoza, in sicer za sofinanciranje iz kohezijskih sredstev. Še večji del pa jih je v zaključnih fazah priprave za oddajo. Zato bodo v naslednjih nekaj letih v Sloveniji vidne izboljšave na tem področju.
»Vendar pa samo investicije v infrastrukturo ne bodo dovolj, da bi spremenili potovalne navade državljanov. Uvesti bo treba tudi številne spodbude v obliki mehkih ukrepov. Zato je pomembno, da z inovativnimi programi spodbujate svoje občane, da bodo vsakič, ko so za to dane možnosti, šli raje peš, s kolesom, avtobusom ali vlakom, kot pa uporabili osebni avto,« je med drugim v nagovoru poudaril minister.
Gost konference Karl Reiter, strokovnjak za aktivno mobilnost in mestno logistiko, je izpostavil prepletanje pozitivnih koristi kolesarjenja v mestih na zdravje posameznikov, okolje in gospodarstvo. Med drugim je povedal, da Svetovna zdravstvena organizacija (WHO) svetuje pol ure aktivne mobilnosti (kolesarjenje ali hoja) na dan. Opozoril je tudi na potrebo po oblikovanju prijaznejše zakononadaje in izboljšanja infrastrukture. Kot je na to odvrnil minister dr. Gašperšič, je državni zbor pred kratkim že potrdil Zakon o cestah, ki bo »omogočal aktivni mobilnosti prijazne rešitve«.
Primere dobrih praks ukrepov trajnostne mobilnosti sta predstavili tudi Občina Krško in Mestna občina Novo mesto, zmagovalki lanskoletnega Evropskega tedna mobilnosti na nacionalni ravni. Sledili sta dve delavnici, na katerih so udeleženci izmenjali izkušnje in informacije. (mj)
1113