Za prve prednostne projekte na voljo 750 milijonov evrov
Polona Bahun
/ Categories: Energetika

Za prve prednostne projekte na voljo 750 milijonov evrov

Za prve prednostne projekte, zlasti v sektorju zemeljskega plina in električne energije, bo skupaj na voljo 750 milijonov evrov. Kot je znano, je namen teh projektov izboljšati oskrbo in odpraviti energetsko izoliranost nekaterih držav članic EU. Prav tako bodo projekti prispevali k oblikovanju skupnega evropskega energetskega trga in k vključitvi obnovljivih virov energije v elektroenergetsko omrežje. Financiranje EU bo pospešilo naložbe v manjkajoče čezmejne povezave med državami, in sicer s pomočjo zasebnega in javnega kapitala.

V obdobju 2014 - 2020 bo v okviru instrumenta za povezovanje Evrope za transport, energetiko in telekomunikacije na voljo 33,2 milijarde evropskih sredstev. Od tega bo za vseevropsko energetsko infrastrukturo skupaj na voljo 5,85 milijarde evrov. Sredstva bodo namenjena financiranju študij in gradbenih del, pri čemer za zadnje veljajo strogi kriteriji. Med drugim mora imeti tudi soglasje nacionalnega regulatornega organa glede čezmejnega prenosa  električne energije in biti nekomercialen, saj je projekt samo v tem primeru upravičen do sredstev EU.

Do pridobitve nepovratnih sredstev bodo upravičeni projekti, ki so vključeni na seznam projektov skupnega interesa. Evropska komisija je oktobra lani odobrila prvi seznam s približno 250 ključnimi projekti, med katerimi je tudi sedem slovenskih projektov, in sicer v sektorju električne energije in zemeljskega plina. Projekti s seznama bodo vsaj dvema državama članicama prinesli velike koristi, kot so: boljša in zanesljivejša oskrba, integracija trga, boljša konkurenčnost in tudi zmanjšanje emisij CO2. Podpora EU sicer ne more presegati 50 odstotkov upravičenih stroškov, vendar se lahko v izjemnih primerih, ko bo projekt bistveno prispeval k varnosti oskrbe ali izboljšal energetsko solidarnost med državami članicami, poveča do 75 odstotkov.

Po besedah Evropskega komisarja za energetiko Güntherja Oettingerja gre za pomemben korak za evropsko energetiko, ki prihaja ravno ob pravem času. Prav kriza v Ukrajini je namreč pokazala, kako pomembna je nadgradnja manjkajoče energetske infrastrukture med državami članicami EU, ki bo zagotovila zanesljivost oskrbe v EU. Prav tako pa bo pripomogla k oblikovanju skupnega energetskega trga, ki bo deloval v korist posameznikov in evropskega gospodarstva. 

Rok za oddajo ponudb je 19. avgust 2014, komisija pa bo nato do novembra 2014 izbrala projekte, ki bodo prejeli podporo iz instrumenta za povezovanje Evrope. (pb)

Previous Article Nadzorni svet HSE potrdil poslovni načrt družbe in skupine
Next Article Energetska sanacija stavb IJS v Podgorici
Print
1465