Za sedem projektov na voljo 7,4 milijona evrov
Tako bodo 7,4 milijona evrov prejeli projekti družb Petrol, GEN-I, GGE, INEA, C&G, EEA Elektroinstalacije, elektromehanika, AKU servis Medved ter RC eNeM.
Družba GGE je skupaj s partnerjem Energetiko Ljubljana na razpis prijavila projekt Pametni sistemi toplotne energije – PTSE, katerega namen je zmanjšati toplotne izgube pri sistemih daljinskega prenosa toplote. Cilj je vzpostavitev sistema za zbiranje, prikazovanje in obdelavo tehničnih podatkov na vseh toplotnih postajah vključenih v distribucijski sistem. Skupna vrednost subvencije projekta znaša 863.805,08 evra v okviru zahodne kohezijske regije.
Družbi C & G in ARTES želita s prijavljenim projektom Advanced LISA v okviru sistema pametnih mest optimizirati izkoriščenost že obstoječe in iztrošene energetske infrastrukture in jo transformirati za namen pretvorbe, distribucije in upravljanja energije z pametnim omrežjem za potrebe pametnih mest in skupnosti. Skupna vrednost subvencije znaša 116.660,70 evra v okviru vzhodne kohezijske regije in 231.993,56 evra v okviru zahodne kohezijske regije.
Podjetje EEA Elektroinstalacije, elektromehanika, AKU servis Medved s prijavljenim projektom želi v sodelovanju z družbo DARS uvesti sistem upravljanja z energijo na objektih DARS. Končni cilji so dokončati strojni in programski del krmilnika, dokončati centralni sistem za nadzor v oblaku, implementirati sistem za nadzor porabe, ter predaja sistema v uporabo. Vrednost subvencije znaša 217.500 evrov v okviru vzhodne kohezijske regije.
Družba Petrol želi skupaj v sodelovanju s podjetji Kolektor SISTEH, Iskratel, Smartis, Komunala, Komunala Ptuj, Inštitut za vodarstvo, Solvera Lynx in SIJ implementirati različne sisteme za upravljanje z energijo, predvsem pri večjih industrijskih odjemalcih. Poleg optimizacije porabe energije v različnih pogojih s pomočjo platforme za vodenje prilagodljivega odjema bi vzpostavili tudi sistem za upravljanje z energijo za klasično industrijsko proizvodnjo in energetsko upravljanje vodovodnih sistemov. Skupna vrednost subvencije znaša 682.664,86 evra za vzhodno kohezijsko regijo in 874.229,95 evra za zahodno kohezijsko regijo.
Družba INEA namerava v sodelovanju s Borzenom, Elprosom, Geodetskim zavodom Celje, IGEA, Iskraemecom, Metronikom, Seltronom, Semantiko, Simobilom in Siproniko razvijati in izboljšati pilotne produkte, ki generirajo, odjemajo, shranjujejo in pretvarjajo energijo ter upravljajo z energijo v okviru distribucijskega omrežja. Skupna vrednost subvencije znaša 378.713,83 evra za vzhodno in 1.438.057,98 evra za zahodno kohezijsko regijo.
Razvojni center eNeM Novi Materiali želi v sodelovanju z Iskro, Petrol Energetiko in Steklarno Hrastnik razviti nove tehnološke rešitve za uporabo vodika pri taljenju stekla in implementaciji rešitve v proizvodnjo stekla. Skupna vrednost subvencije znaša 1.405.798,72 evra za vzhodno kohezijsko regijo in 61.659,50 evra za zahodno.
Družba GEN-I želi skupaj z družbami Elektro Ljubljana, Cosylab, Sitel, Elektrina, GOAP, Termo-Tehnika, ELES in Plan-net razviti in demonstrirati sistem, ki bi z uvedbo naprednih storitev prilagajanja tako odjema porabnikov kot proizvodnje malih razpršenih proizvodnih naprav omogočal vključitev malih aktivnih odjemalcev na trge z električno energijo in sistemskih storitev. Skupna vrednost subvencij je 69.700,49 evra za vzhodno in 1.034.222,40 evra za zahodno kohezijsko regijo.
Namen tega javnega razpisa je sicer podpora raziskovalno-razvojnim in inovacijskim dejavnostim za izvedbo pilotnih/demonstracijskih projektov podjetij, usmerjenih v razvoj in testiranje oziroma demonstracijo novih ali izboljšanih proizvodov, procesov ali storitev v realnem okolju na prednostnem področju Slovenske strategije pametne specializacije Pametna mesta in skupnosti, fokusno področje razpisa pa je Pretvorba, distribucija in upravljanje energije zaradi pospeševanja inovacij, skrajšanja časa od ideje do trga, pridobitve referenc ter krepitve konkurenčnega položaja podjetij in njihovega pozicioniranja v obstoječih in novih verigah vrednosti ter povečanja naložb zasebnega sektorja v raziskave in inovacije. Namen razpisa pa je tudi testiranje oziroma demonstracija v okviru projekta razvitih novih ali izboljšanih proizvodov, procesov ali storitev z visoko dodano vrednostjo in s tržnim potencialom v realnem okolju.
Javni razpis je bil sofinanciran s pomočjo Evropskega sklada za regionalni razvoj, Ministrstva za gospodarski razvoj in tehnologijo ter agencije SPIRIT Slovenija.
877