Zapisnik 6. seje ČS v letu 2019
ZAPISNIK
6. seje časopisnega sveta NAŠ STIK v letu 2019, ki je potekala 12. decembra ob 09. 45 v organizaciji družbe ELES v Beričevem.
Navzoči: Mag. Milena Delčnjak – SODO, Martina Pavlin – SENG, Suzana Poldan - HESS, Jana Babič – SEL, Pija Hlede – EIMV, Eva Činkole Kristan – Borzen, Kristina Sever – Elektro Ljubljana, Katja Kralj – GEN energija, Špela Jerič – ELES, Darja Kalčič – ELES, Brane Janjić, Vladimir Habjan in Polona Bahun – vsi uredništvo Naš stik
DNEVNI RED:
1. Ogled diagnostično analitskega centra v Elesu
2. Pregled sklepov prejšnje seje
3. Ocena spletnega portala www.nas-stik.si
4. Poročilo o delu v letu 2019
5. Plan dela v letu 2020
6. Razno
Ad.1.
Vodja projekta Diagnostnično analitskega centra v Elesu dr. Uroš Kerin je članom ČS po ogledu predstavil omenjeni center tem jim pojasnil njegove osnovne značilnosti in njegov namen.
Kot je pojasnil, center med drugim omogoča upravljanje s sredstvi, napredno analitiko, optimizacijo stroškov investicij in vzdrževanja. Ima koristne učinke na obratovanje in omogoča avtomatizacijo procesov monitoringa stanja naprav ter možnost uporabe umetne inteligence, kar so lahko preizkusili tudi člani ČS. Kot je poudaril dr. Uroš Kerin, je Diagnostično analitski center odziv družbe ELES na prepoznane zmogljivosti napredne poslovno tehnične analitike in svetovne trende, saj klasično pasivno upravljanje s sredstvi v moderni elektroenergetiki ni več konkurenčno.
Ad.2.
Člani ČS so soglasno potrdili zapisnik in sklepe 5. seje časopisnega sveta NAŠ STIK v letu 2019.
Ad.3.
Navzoči člani so pohvalili aktualnost objav na portalu in izpostavili, da so objave kakovostne, pestre, predvsem pa to, da jih je veliko. Ob tem so povedali, da njihovi zaposleni objave na portalu redno spremljajo. Mag. Milena Delčnjak je opozorila le na fotografije za rubriko Zanimivosti, ki so po njenem mnenju zelo nejasne.
Ad.4.
Vladimir Habjan je v nadaljevanju članom ČS predstavil poročilo o delu v letu 2019. Ob tej priložnosti je izpostavil, da bo revija v prihodnjem letu obeležila 60 let.
V letu 2019 večjih posegov na portalu nismo izvajali in je šlo predvsem za odpravljanje nekaterih ugotovljenih manjših pomanjkljivosti. S portalom sledimo razvoju sodobnim tehnološkim trendom, saj je portal mogoče spremljati tudi preko telefona in tablice. Naš stik še naprej ostaja medijski pokrovitelj dogodkov Prosperie, dobiva pa tudi vse več povabil za medijsko pokroviteljstvo tudi na različnih mednarodnih konferencah povezanih z energetsko vsebino. Sodeluje pa tudi z družbo Informa Echo in IEnergijo. Poleg dela za revijo in portal člani uredništva aktivno sodelujejo tudi v različnih medijskih projektih Elesa, pri pripravi interne revije Naše omrežje in pokrivajo dogodke Elesa. Vladimir Habjan je povedal, da v prihodnjem letu pričakujemo novega člana uredništva. Obseg revije je v letošnjem letu ostal enak. V letu 2019 so bile v okviru rubrike Pod drobnogledom obravnavane naslednje teme: zagotavljanje kibernetske varnosti v energetiki, pomen izrabe hidroenergije in še neizrabljene priložnosti na tem področju, vloga jedrske energije pri prehodu v nizkoogljično družbo, uvajanje naprednih merilnih sistemov ter osnutek Nacionalnega podnebno energetskega načrta. Zadnja številka je bila tradicionalno namenjena pregledu najpomembnejših letošnjih dogodkov v elektrogospodarstvu in tokrat pogovorom s predstavnicami iz nekaterih elektroenergetskih podjetij in slovenske energetike. Uredništvo je v prvi polovici leta na pobudo ČS naredilo tudi analizo objav po posameznih podjetjih v reviji v letu 2018 (vseh 6 številk) in 2019 (prvi 2 številki). Slika objav zgolj po posameznih podjetjih ni najboljša, ker je treba dejansko pogledati na razmerje objav med proizvodnjo, prenosom in distribucijo iz katere izhaja. Treba je tudi upoštevati, da v določenem časovnem obdobju v nekaterih podjetjih poteka več projektov kot v drugih (velike naložbe, remonti, evropski projekti), zato je tem namenjeno tudi več prostora. Po drugi strani pa objave po posameznih podjetjih kažejo tudi na aktivnost le –teh oziroma njenih članov v ČS, ki lahko s konkretnimi predlogi največ prispevajo k številu objav iz svojih okolij. Vladimir Habjan je povedal še, da poleg rasti števila objav na portalu raste tudi njegova obiskanost.
Po predstavitvi poročila o delu je Kristina Sever sprožila razpravo o poslanih aneksih k osnovnemu sporazumu za povišanje denarnega prispevka za podporo delovanju revije in portala, ki so bili poslani podjetjem brez kakršnih koli spremnih obrazložitev oziroma zgolj z dopisom direktorja Elesa, saj je bilo na prejšnji seji dogovorjeno drugače. Eva Činkole Kristan je opozorila, da ne glede na to, da gre za minimalno povečanje v višini 500 evrov, cel postopek ni bil ustrezno skomuniciran. Direktorji podjetij namreč želijo vnaprej vedeti razloge za zvišanje prispevka, da se na osnovi tega lahko odločijo (kakšni so stroški revije, koliko znese strošek vzdrževanja portala in podobno). Brane Janjić je v zvezi s tem dejal, da je bilo mišljeno, da se bodo odprta vprašanja povezna s financiranjem razrešila na prejšnji seji in da je dopis šel na naslove podjetij (zaradi bolniške je bil sicer sam odsoten) na osnovi teh pogovorov in razprave, a očitno ni bilo tako. V zvezi z to problematiko, je Brane Janjić pojasnil, da se izdajanje revije Naš stik in upravljanje portala, o čemer je bil sklenjen sporazum s sodelujočimi podjetji, vodi kot nereguliarana dejavnost, pri čemer je cilj, da bi poslovali pozitivno. Kljub dejstvu, da ELES nosi večino stroškov (predvsem stroški dela) se v bilancah že ves čas kaže primanjkljaj in zato je direktor ELES-a zahteval, da se ga poskuša zmanjšati. Ob tem je bilo upoštevano tudi dejstvo, da vse od sklenitve sporazumov leta 2011 prispevek posameznih podjetij in cena revije nista bila spreminjana, kar pomeni, da nismo sledili niti inflaciji. Zato je s strani direktorja Elesa romal dopis vsem podjetjem za sklenitev aneksa k obstoječim sporazumom z minimalnim zvišanjem pavšalnega zneska za 500 evrov, pri čemer ostaja cena naročenih izvodov revije naspremenjena, prav tako kot tudi vse ugodnosti (neomejena objava prispevkov iz podjetij, objava oglasov na portalu, objava gostitelja seje v reviji). Po njegovem mnenju gre ob tem tudi bolj za simbolično dejanje podpore nadaljnjemu izhajanju revije in portala – glasilo oziroma revija elektrogospodarstva letos slavi že 60-letnico izhajanja, portal pa bo leta 2021 imel že desetletnico obstoja. Ob tem je še povedal, da je precej podjetij podpisane anekse že poslalo.
Kristina Sever je sprožila tudi vprašanje podpisovanja pod prispevke, ki so dejansko povzetki ali prepisi sporočil za javnost. Pojasnjeno je bilo, da je dogovor uredništva načeloma glede tega tak, da se v primeru, da gre za večje predelave vsebin podpiše avtor prispevka, če gre le za objavo sporočil za javnost pa se to navede kot avtorstvo in se prispevek na koncu podpiše le z inicialkami tistega, ki ga je objavil zaradi lastne evidence uredništva. Bodo pa člani uredništva v prihodnje še bolj pozorni na izvajanje tega pravila.
Ad.5.
V naslednji točki je Brane Janjić članom ČS predstavil program dela uredništva revije Naš stik in portala www.nas-stik.si v letu 2020. Načrtovanih je izid šestih številk revije, predvidene nosilne teme v rubriki Pod drobnogledom pa so: naložbeni načrti podjetij za leto 2020, Nacionalni energetsko podnebni načrt, elektromobilnost. obnovljivi viri energije, projekti podjetij namenjeni ozaveščanju in energetskemu opismenjevanju ter v zadnji številki leta 2020 pregled ključnih dogodkov in osrednjih dogajanj po podjetjih ter pogovori z inovatorji iz posameznih podjetij. Je pa ob tem Brane Janjić člane ČS opozoril, da gre za okvirne predloge, saj sami lahko kadar koli predlagajo tudi drugo temo. Povedal je še, da uredništvo v prvi polovici leta načrtuje tudi izvedbo ankete, s katero bodo preverili odmev bralcev na vsebino in oblikovno zasnovo revije in portala Naš stik. Glede portala je poudaril, da ga javnost vse bolj prepoznava kot merodajnega, kar se odraža tudi v vse večjemu številu prošenj po objavah o raznih dogodkih povezanih s širšo energetiko in medijskem pokroviteljstvu ter člane ČS znova pozval, naj ga v čim večji meri izrabijo v svojo prid oziroma za promocijo dejavnosti svojih podjetij.
Vladimir Habjan je še povedal, da uredništvo v sodelovanju z GEN energijo pripravlja novo številko digitalne revije, in sicer o jedrski energiji.
Ad.6.
Za objavo v prvi številki revije v letu 2020 je Martina Pavlin predlagala prispevek o razvojnih delavnicah v družbi SENG, Pija Hlede prispevek o mobilnem merilniku mogoče tudi v obliki intervjuja, Eva Činkole Kristan je predlagala objavo novice o natečajih Borzena in o postavitvi igrišča v Mariboru. Uredništvo je opozorila tudi, da bodo konec januarja pripravili podelitev nagrad najbolj inovativnim projektom OVE in URE. Katja Kralj je predlagala objavo prispevka o mladih genialcih ter napovedala, da v začetku prihodnjega leta pripravljajo novinarsko srečanje.
Naslednjo sejo časopisnega sveta, ki bo 20. februarja, bo gostil SODO.
Zapisala: Polona Bahun Potrdila: Eva Činkole Kristan
307