Že dvajsetič o IKT rešitvah prihodnosti
Polona Bahun
/ Categories: Energetika

Že dvajsetič o IKT rešitvah prihodnosti

Na njej so domači in tuji strokovnjaki v več kot 21 predstavitvah izpostavili dobre prakse in tehnološke novosti s področja kibernetske varnosti in omrežnih tehnologij za poslovne uporabnike, ponudnike telekomunikacijskih storitev, industrijo, finančni in javni sektor ter elektroenergetska podjetja.

Letošnje dogajanje na konferenci so razdelili v tri sklope. V prvem sklopu so se posvetili kibernetski varnosti, ki zadnja leta podjetjem povzroča veliko težav. Podjetja se zgolj odzivajo na varnostne dogodke, vendar je edini res učinkovit pristop k informacijski in kibernetski varnosti proaktivno delovanje, zato je bil poudarek tega sklopa prav na proaktivnem delovanju. V drugem programskem sklopu so se osredotočili na omrežne tehnologije in izpostavili napredne rešitve programsko opredeljenih omrežij (SDN), virtualizacijo poslovnih in brezžičnih omrežij ter učinkovite nadzorne rešitve.

Tretji sklop, ki je zajemal področje elektroenergetike, pa je bil namenjen predvsem predstavnikom elektroenergetskih podjetij, ki se zavedajo groženj kibernetskih vdorov v elektroenergetske sisteme in ogrožajo zanesljivost njihovega delovanja. Nove tehnologije, kot so mobilna omrežja LTE Private, 5G, rešitve IPv6 in internet stvari vstopajo v relativno konzervativno področje elektroenergetike, prinašajo nove možnosti za uporabo, a s prilagoditvijo specifiki elektroenergetskega segmenta.

Kot je dejal tehnični direktor podjetja Smart Com in programski vodja konference Peter Ceferin, Smart Com v IKT panogi že več desetletij narekuje trende, predvsem na področju telekomunikacij in omrežnih rešitev. Tako pri snovanju konference ostajajo zavezani predstavitvi trendov in rešitev za kibernetsko varnost in omrežne tehnologije, da bi lahko kar najbolje pripomogli k uspešnosti podjetij na domačem in tujem trgu. Direktor podjetja Smart Com Filip Remškar je poudaril, da je glavno vodilo delovanja oziroma glavni kapital podjetja sodelovanje s trgom in partnerji ter kupci. Tako tkejo tiste rešitve, ki zagotavljajo dobrobit družbe kot celote in perspektivno prihodnost.

Direktor podjetja ZZI predsednik Upravnega odbora Združenja za informatiko in telekomunikacije pri GZS Igor Zorko je v nadaljevanju predstavil izzive pametne digitalizacije. Osredotočil se je na smernice in izzive pametne digitalizacije v poslovnem okolju, pri čemer je poseben poudarek namenil regulativam, standardom in varnosti podatkov, izpostavil pa je tudi digitalno povezovanje gospodarstva za ustvarjanje dodane vrednosti.

V uvodnem predavanju energetskega sklopa je Peter Ceferin izpostavil, da smo priča uvajanju novih tehnoloških rešitev, ki prodirajo tudi v elektroenergetsko IKT strukturo in spreminjajo elektroenergetski sistem. Gre za globalne izzive, ki posegajo tudi v slovenski prostor, zato je pomembno, da stroka s svojimi inovativnimi koncepti in rešitvami postavi temelje za ustrezen razvoj elektroenergetskega sistema v prihodnosti. Glede pametnih omrežij, ki jim strokovnjaki v prihodnje pripisujejo ključno vlogo razvoja energetike, je opomnil, da so le-ta le del evolucije elektroenergetskega sistema. Je pa pri tem še dejal, da bodo investicije manjše in ne nazadnje cenejše, če se jih bomo lotili čim prej. Po njegovem mnenju je razvoj različnih tehnologij že do sedaj zelo zaznamoval energetiko. Zahteve pa se bodo z razvojem in sledenjem ciljev EKS le še bolj zaostrovale.

V sklopu konference so domači strokovnjaki in vodilni tehnološki ponudniki rešitev v globalnem prostoru predstavili najnovejše in napredne tehnološke rešitve ter primere dobrih praks. Med njimi sta bila tudi Damjan Bobek iz Elektra Celje in Žiga Špiček iz podjetja Smart Com, ki sta predstavila uvajanje omrežnih sistemov kibernetske varnosti na raven RTP.

Previous Article Letošnja konferenca Energetika in okolje prinaša bogato vsebino
Next Article V okviru razpisa LIFE na voljo skoraj 400 milijonov evrov
Print
1240
Avtor fotografij:Vladimir Habjan