Energetika

Evropska komisija uspešna na poti v krožno gospodarstvo

Evropska komisija je sprejela delovni načrt za obdobje 2025–2030 za uredbo o okoljsko primerni zasnovi trajnostnih izdelkov (ESPR) in uredbo o energijskem označevanju.

 

Načrt vsebuje seznam izdelkov, ki bi morali imeti prednost pri uvedbi zahtev za okoljsko primerno zasnovo in energijsko označevanje v naslednjih petih letih. Evropska komisija pričakuje, da bo načrt spodbujal trajnostne, popravljive, krožne in energetsko učinkovite izdelke po vsej Evropi v skladu z dogovorom o čisti industriji in kompasom konkurenčnosti. Načrt vsebuje seznam izdelkov, ki bi morali imeti prednost pri uvedbi zahtev za okoljsko primerno zasnovo in energijsko označevanje v naslednjih petih letih. To bo spodbujalo trajnostne, popravljive, krožne in energetsko učinkovite izdelke po vsej Evropi v skladu z dogovorom o čisti industriji in kompasom konkurenčnosti.

Prednostni izdelki za okoljsko primerno zasnovo in zahteve glede energijskega označevanja so jeklo in aluminij, tekstil (s poudarkom na oblačilih), pohištvo, pnevmatike in vzmetnice. Ti so bili izbrani na podlagi njihovega potenciala za doseganje krožnega gospodarstva.
Usklajene zahteve glede trajnosti izdelkov na ravni EU bodo okrepile enotni trg, preprečile ovire v trgovini, izboljšale enake konkurenčne pogoje, zmanjšale upravno breme in okrepile globalno konkurenčnost podjetij, ki ponujajo trajnostne izdelke.
Poleg tega bo Evropska komisija uvedla horizontalne ukrepe za zahteve glede popravljivosti izdelkov, kot so zabavna elektronika in mali gospodinjski aparati. To bo vključevalo uvedbo ocene popravljivosti za izdelke z največjim potencialom ter zahteve glede možnosti recikliranja električne in elektronske opreme.

Osnova za izbor izdelkov izčrpna tehnična analiza

Izbor izdelkov, vključenih v sedanji delovni načrt, temelji na vključujočem procesu z zainteresiranimi stranmi in odraža prispevke zainteresiranih strani in držav članic. Temelji na izčrpni tehnični analizi in merilih, ki so zlasti povezana s cilji EU na področju podnebja, okolja in energetske učinkovitosti, ter na obsežnem posvetovalnem postopku, tudi prek Foruma za okoljsko zasnovo.
Prihodnje zahteve za okoljsko primerno zasnovo in energijsko označevanje za izbrane izdelke bodo zajemale dva elementa. Prvi je učinkovitost izdelka, kot je minimalna vzdržljivost, najmanjša energetska učinkovitost in učinkovitost virov razpoložljivost rezervnih delov ali najmanjša količina reciklirane vsebine. Drugi element pa so informacije o izdelku, vključno s ključnimi lastnostmi izdelka, kot sta ogljični in okoljski odtis izdelkov. Podatki o izdelkih bodo večinoma na voljo prek digitalnega potnega lista izdelkov. Za izdelke z energijskimi nalepkami pa preko Evropskega registra izdelkov za označevanje z energijskimi nalepkami. Pri razvoju zahtev za okoljsko primerno zasnovo bo Komisija pozorna na potrebe MSP, zlasti mikropodjetij in malih podjetij s srednje veliko kapitalizacijo, ter zagotovila, da jim bo na voljo prilagojena podpora.

Zahteve za okoljsko primerno zasnovo in energijsko označevanje bodo določene z delegiranimi akti za vsak izdelek posebej ali za skupine podobnih izdelkov. To bo temeljilo na izčrpnih pripravljalnih študijah in ocenah učinka. Vključeval bo deležnike in zainteresirane strani v celotnem procesu, vključno z nedavno ustanovljenim forumom Ecodesign.
Kar zadeva nekatere izdelke bi se moralo nadaljevati tekoče delo v skladu z direktivo o okoljsko primerni zasnovi, ustrezne zahteve pa bodo sprejete najpozneje do 31. decembra prihodnjega leta.
Namen uredbe o okoljsko primerni zasnovi za trajnostne izdelke, ki je bila sprejeta julija lani, je izboljšati trajnost izdelkov, danih na trg EU, s povečanjem njihove krožnosti, energetske učinkovitosti, možnosti recikliranja in trajnosti, hkrati pa izboljšati enotni trg ter okrepiti konkurenčnost in odpornost gospodarstva EU. Uredba gradi na pristopu, ki je bil uspešno uveden v okviru trenutnih okvirov EU za okoljsko primerno zasnovo in energijsko označevanje.
Skupaj z okvirno uredbo o energijskem označevanju (ELFR) ESPR potrošnikom olajšuje izbiro bolj trajnostnih in energetsko učinkovitih izdelkov.
Ta delovni načrt nadaljuje aktivnosti, ki so se začele pri 16 izdelkih (pomivalni stroji, električni motorji, polnilniki za električna vozila ali zasloni) iz delovnega načrta za okoljsko primerno zasnovo in energijsko označevanje za obdobje 2022–2024.

Komisar za energijo in stanovanja Dan Jørgensen je ob sprejetju delovnega načrta povedal: ’To je pomemben korak za uresničitev akcijskega načrta za dostopno energijo. Energetsko učinkovitejši izdelki potrošnikom prihranijo denar in koristijo celotnemu gospodarstvu. Okoljsko primerna zasnova in energijsko označevanje je potrošnikom že prinesla 120 milijard evrov prihrankov, zmanjšala porabo energije in spodbudila inovacije. Evropska komisija bo v prihodnjih letih še naprej podpirala uvedbo trajnostnih in energetsko učinkovitih izdelkov'.