Obnovljivi viri

Upad zanimanja za sončne elektrarne tudi posledica medijskega poročanja

"Sončna elektrarna sama po sebi vam nikakor ne zviša omrežninske postavke," poudarja Andrej Škerlak iz družbe Gen-i Sonce.

Po izteku sheme net meteringa je zanimanje za priključitev sončnih elektrarn močno upadlo. To je posledica več dejavnikov, ključen pa je tudi napačen vtis, ki se je ustvaril v javnosti, opozarja Andrej Škerlak, vodja službe za prodajo v Gen-i Sonce.

(Foto: Gen-i)

Leta 2023 je bilo oddanih okrog 48 tisoč vlog za soglasje za postavitev samooskrbne sončne elektarne. Lani, po izteku net meteringa, v katerem sta se proizvedena in porabljena elektrika obračunavali na letni ravni, je bilo vlog le še približno 4 tisoč. »Tako mi kot ostali ponudniki čutimo dejstvo, da se je trg občutno skrčil,« pravi Škerlak.

»Vračilna doba v nekaterih primerih celo krajša kot pri net meteringu«

Zdi pa se mu, da je to do neke mere tudi posledica negativne publicitete, negativnega medijskega poročanja o sončnih elektrarnah v povezavi z novim načinom obračunavanja omrežnine. »Ljudem se je zaradi novih omrežninskih blokov v zimskih mesecih zvišal račun za elektriko, iz medijev pa poslušamo, da so najbolj na udaru imetniki sončnih elektrarn. A to ne drži. Najbolj so na udaru ljudje, ki imajo visoko porabo. Res pa je, da imajo ti velikokrat nameščeno sončno elektrarno, saj se takim namestitev tudi najbolj splača. A sončna elektrarna sama po sebi vam nikakor ne zviša omrežninske postavke.«

Del upada Škerlak pripisuje tudi dejstvu, da je bilo v zadnjem letu pred iztekom sheme net meteringa prisotno zelo agresivno oglaševanje, češ izkoristite še zadnjo priložnost, pogoji se bodo spremenili. »Po mojem mnenju je to pri ljudeh ustvarilo vtis, da se s koncem net meteringa sončna elektrarna ne izplača več. Dejansko pa je vračilna doba investicije v nekaterih primerih danes celo krajša, kot je bila z net meteringom. Res pa je to predvsem posledica dejstva, da je država zelo radodarna s subvencijami.«

Večina se danes odloča za kombinacijo z baterijskim hranilnikom

Če v času net meteringa baterijskih hranilnikov praktično niso nameščali, pa se danes velika večina njihovih strank odloča za namestitev kombinacije sončne elektrarne in baterijskega hranilnika. »Vračilna doba je tako v primeru namestitve zgolj sončne elektrarne kot v primeru namestitve elektrarne s hranilnikom podobna. Zgolj sončna elektrarna predstavlja manjšo investicijo, a tudi manjše prihranke. Elektrarna s hranilnikom pa višjo investicijo, a tudi višje prihranke.«

Kot pravi, pa bi se sam, če bi se v tem trenutku odločal med obema možnostima, zagotovo odločil za namestitev kombinacije elektrarne in hranilnika. »Treba je gledati nekoliko bolj dolgoročno. Potencial na področju baterijskih hranilnikov je ogromen, tako za doseganje prihrankov doma kot za morebitno sodelovanje pri uravnavanju delovanja omrežja.«